31-752 Kraków
ul. Makuszyńskiego 24
NIP 677 225 65 76
tel./fax 012 644 94 59
tel.kom. 607 719 377
e-mail: sklep@mikulska.pl
Cegła formowana maszynowo kratówka
Jednym z głównych obszarów naszej działalności jest sprzedaż cegły formowanej maszynowo kratówki. Kratówką nazywamy rodzaj cegły, która ma otwory w kształcie rombów. Dostarczamy produkty w różnych rozmiarach. Ich zastosowanie jest szerokie. W zależności od potrzeb możesz je wykorzystać do budowy ścian nośnych, działowych albo osłonowych. Elementy, które sprzedajemy, są produkowane z klinkieru, czyli gliny wypalanej w bardzo wysokich temperaturach sięgających powyżej 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu podobnie jak cegły formowane maszynowo połówkowe są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur i innych szkodliwych czynników.
Kolorystyka cegieł kratówek
Cegły kratówki, które znajdują się w naszej ofercie to wysoka jakość i trwałość, więc są inwestycją na wiele lat. Oprócz tego warto zwrócić też uwagę na ich estetykę. Cegły klinkierowe formowane maszynowo kratówki zostały wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Mamy produkty dostępne w klasycznych odcieniach czerwieni i cieniowane. Możesz też wybrać nietypowe rozwiązania, czyli wiśnię, mix, beże, pomarańcze, biele, czernie, szarości czy grafity.
Kolor cegieł klinkierowych zależy od zawartości procentowej żelaza w glinie. Im większa jego zawartość, tym bardziej nasycony odcień czerwieni. Dlatego, w zależności od złoża, z którego korzysta zakład produkcyjny odcień czerwieni klinkieru może się różnić, również pomiędzy poszczególnymi partiami tego samego modelu, produkowanego w różnych terminach. Np. cegła Melbourne firmy Roben jest zdecydowanie ciemniejsza od również czerwonej Janki produkowanej przez firmę LODE na Łotwie.
W naturze występują złoża gliny wypalającej się na żółto. Popularnymi cegłami w tym kolorze to Karpatia firmy Wienerberger produkowana w Niemczech oraz Sahara firmy LHL.. Również bardzo efektowny klinkier AARHUS piaskowo-biały jest w żółtym kolorze a dodatkowo ma strukturalną powierzchnię.
Białe cegły produkuje się z gliny, która posiada domieszkę kaolinitu stosowanego do produkcji porcelany. Jedynie Roben posiada w ofercie cegły w tym kolorze. Oslo, Malmo, Island, Montblanc, Aarhus perłowobiała to cegły produkowane właśnie z takiej gliny, a każda z nich ma ciekawy i niepowtarzalny wygląd.
W naszej ofercie mamy cegły, których kolorystyka jest taka sama w masie, np. Faro czarna, Faro szara, Aarhus antracytowa i takie, których lico przed wypaleniem pokryte jest angobą czyli specjalną farbą. Dzięki temu procesowi cegła jest bardziej gładka i mniej podatna na zabrudzenia. Dodatkowo, umożliwia to wprowadzenie do oferty zróżnicowanej kolorystyki. Popularne cieniowane cegły jak Kosmo, Etna i Roztock, w brązach - Perth, Silesia czy w grafitowej kolorystyce Dresden i Frankfurt są właśnie barwione za pomocą angoby.
Część cegieł z oferty posiada na swoim licu strukturę. Mogą to być wyżłobienia zwane ryflowaniem, które uzyskuje się wytłaczając wzór na powierzchni cegły przy użyciu walca z formą. Innymi metodami zdobienia cegły jest robienie zadrapań specjalnymi nożami, strukturyzowanie za pomocą strumienia wody lub pokrywanie powierzchni przed wypalaniem żużlem, popiołem lub piaskiem w celu uzyskania efektu postarzenia.
Cegły klinkierowe produkowane są w kilku rozmiarach. W Polsce najczęściej stosowanymi cegłami w budownictwie są te w formacie RF 250x120x65 mm, których zużycie wynosi 51 szt/m2. Wymiar RF to typowo polski format. Drugim wymiarem jest NF 240x115x71 mm. Cegły o tym wymiarze, których zużycie wynosi 48 szt/ m2 , produkowane są głównie w Niemczech a w Polsce przez firmę ROBEN. Budując np. ogrodzenie, pod które robi się fundament, trzeba najpierw wybrać format cegły, która będzie zakupiona, aby dostosować wymiary ławy fundamentowej do wymiary klinkieru.
Najpopularniejszym wymiarem cegieł jest polski format RF — 250 x 120 x 65 mm. Drugim często stosowanym jest niemiecki NF, czyli 240 x 150 x 71 mm. Do wykonania 1 m2 muru potrzeba odpowiednio 51 lub 48 cegieł (przy spoinie grubości 1 cm). Oprócz podstawowych prostokątnych cegieł można znaleźć wiele kształtek do wykonywania gzymsów, zwieńczeń, czap i warstw wykończeniowych.
31-752 Kraków
ul. Makuszyńskiego 24
NIP 677 225 65 76